:: دوره 4، شماره 10 - ( پرستاری گروه ها یآسیب پذیر 1396 ) ::
جلد 4 شماره 10 صفحات 13-23 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه مرکز قلب شهید رجایی در خصوص عوامل مرتبط با خواب در سال 1393
پویا فرخ نژاد افشار* ، فاطمه بهرام نژاد، سید مصطفی علوی، مصطفی مرادی
چکیده:   (866 مشاهده)

مقدمه: حفظ الگوی خواب پایدار و مناسب، با ارتقا سلامتی بیماران مرتبط است. بروز اختلال خواب و الگوی نامناسب چرخه­ی خواب و بیداری در بیماران بخش ویژه بالا است. مجموعه­ای از عوامل خارجی و داخلی در بروز اختلال خواب اثرگذار هستند.

هدف: هدف از این مطالعه، بررسی عوامل مرتبط با خواب در بیماران بستری در بخش­های ویژه­ی مرکز قلب شهید رجایی است.

روش: مطالعه­ی حاضر، مطالعه­ای توصیفی-مقطعی با حجم نمونه­ 175 نفر (133 مرد و 42 زن) از بیماران بستری در بخش‌های مراقبت ویژه­ی مرکز قلب شهید رجایی در سال 1393 انجام شده است. داده­ها با استفاده از پرسشنامه­ی عوامل مؤثر بر خواب جمع­آوری و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه­ی 20 تحلیل شدند.

یافته‌ها: میانگین سنی شرکت کنندگان این مطالعه 26/12 ± 85/47 بود. شاخص­ترین عوامل مؤثر برخواب از نظر بیماران بخش مراقبت ویژه قلبی در حیطه­ عوامل فردی ابعاد جسمانی و روانی به ترتیب: درد (%8/38)، نگرانی از دوری خانواده (1/38%) در حیطه عوامل محیطی: تشک نامناسب (1/32%)، در حیطه عادات قبل خواب: دعا کردن (2/5%) و در حیطه عوامل مراقبتی: اتصال به مانیتورینگ (6/21%) بودند. از نظر بیماران بخش مراقبت ویژه قلب-باز در حیطه عوامل فردی ابعاد جسمانی و روانی به ترتیب: تنگی نفس (%2/52)، نگرانی از ناتوانی جسمی (2/51%)، در حیطه­ی عوامل محیطی، تشک نامناسب (3/46%)، در حیطه عادات قبل خواب: گوش کردن موسیقی (8/9%) و در حیطه عوامل مراقبتی: اتصال به مانیتورینگ (1/56%) از شاخص‌ترین عوامل مؤثر بر خواب بیماران بوده است.

نتیجه گیری: عوامل فردی (جسمی و روانی) از نظر بیماران بیشترین تاثیر را بر خوابشان داشتند. با توجه اهمیت خواب در فرآیند بهبود باید در مراکز درمانی- مراقبتی تمهیدات بیشتری چید تا حتی المکان تاثیر مخرب این عوامل را بر خواب بیماران کاست.

واژه‌های کلیدی: خواب، بخش مراقبت ویژه، عوامل محیطی، جسمی، عوامل روانی
متن کامل [PDF 791 kb]   (396 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰


XML     Printدوره 4، شماره 10 - ( پرستاری گروه ها یآسیب پذیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها