:: دوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 24-15 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه هوش معنوی با تاب آوری در بیماران مبتلا به سرطان استان خراسان جنوبی
رضا عبداله زاده، میترا مودی، ابوالقاسم الهیاری، نرگس خانجانی*
چکیده:   (6545 مشاهده)

  چکیده

  مقدمه : سرطان یکی از پر استرس ترین رویدادهایی است که شخص در زندگی اش می تواند با آن روبرو شود، و بیماران درمواجهه با آن، دچار ضربه و شوک می شوند. تاب آوری عاملی است که به افراد در مواجهه وسازگاری با شرایط سخت واسترس زای زندگی کمک
می کند، و از آنها در برابر اختلالات روانی و مشکلات زندگی محافظت می کند.

  هدف : هدف پژوهش حاضر تعیین ارتباط بین هوش معنوی و تاب آوری در بیماران مبتلا به سرطان استان خراسان جنوبی در سال 1393 می باشد.

  روش : این مطالعه از نوع مقطعی می باشد، که برروی 100 بیمار مبتلا به سرطان مراجعه کننده به کلنیک درمان مبتلایان به سرطان بیرجند انجام شده است. نمونه گیری به روش تصادفی ساده انجام شد. داده ها با استفاده از پرسشنامه هوش معنوی ( بدیع) و تاب آوری (فرایبرگ) جمع آوری و در نرم افزار SPSSv.16 وارد و سپس با استفاده از روش های آماری همبستگی پیرسون، آنالیزواریانس و تی تست در سطح معنی داری α=0.05 تجزیه و تحلیل شد.

  یافته‌ها : نتایج نشان داد همبستگی معنی داری بین هوش معنوی و تاب آوری کلی وجود دارد ( 66/0 r= و 001/0 (p= . همچنین همبستگی معنی داری بین هوش معنوی و ابعاد تاب آوری (بعد شخصیت ، معنوی، اجتماعی، انسجام خانوادگی و ساختار شخصیت) به ترتیب با ضریب همبستگی 68/0 ، 65/ 0 ، 40/0 ، 41/0 و 52/0 مشاهده شد.

  نتیجه گیری : مطالعه حاضر نشان داد که در بیماران سرطانی مورد مطالعه بین هوش معنوی و میزان تاب آوری رابطه مستقیم و معنی داری وجود دارد. بنابراین باتوجه به نتایج بدست آمده می توان قدرت و معنا داری را در شرایط طاقت فرسا بعنوان کانون توجه هر گونه مداخلات پیشگیرانه، آموزشی و رشد فردی به ویژه در بیماران سرطانی قرار داد.

  


  

واژه‌های کلیدی: هوش معنوی، تاب آوری، سرطان
متن کامل [PDF 256 kb]   (4119 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1394/3/20 | پذیرش: 1394/4/25 | انتشار: 1394/6/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها