:: دوره 2، شماره 2 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل خطرزا و عوارض بیماری دیابت نوع 2 در مراجعه‌کنندگان به مرکز دیابت شهرستان قصرشیرین در سال 1390
علیرضا خاتونی، علیرضا عبدی*، اسماعیل حسینی، طاهره فتاح پور، حسین فیضی
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
چکیده:   (5492 مشاهده)

  چکیده

  مقدمه : دیابت نوع2 شایعترین اختلال متابولیکی است که شیوع آن در کشورهای درحال توسعه به مرز هشداردهنده­ای رسیده است؛ با عنایت به این که عوامل خطرزا و عوارض دیابت براساس شرایط محیطی و رفتارهای بهداشتی افراد در هر منطقه جغرافیایی متفاوت است لذا شناخت عوامل خطرساز و عوارض آن می­تواند در برنامه­ریزی به منظور پیشگیری و درمان بیماری حائز اهمیت باشد،.

  هدف : پژوهش فعلی با هدف تعیین فراوانی عوامل خطرزا و عوارض بیماری دیابت نوع2، در بیماران تحت پوشش مرکز دیابت شهرستان قصر شیرین انجام گرفته شد.

  روش : در یک مطالعه توصیفی- تحلیلی، پرونده 286 بیمار مبتلا به دیابت نوع2 به صورت سر شماری در سال 1390 مورد بررسی قرار گرفت. ابزار جمع آوری داده­ها چک­لیست پژوهشگر ساخته بود که براساس اطلاعات موجود در پرونده­ها طراحی شده است. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم­افزار spss v.16 و آمار توصیفی(درصد فراوانی، میانگین و انحراف معیار ( و آمار تحلیلی( آزمونهای مجذور کا، تی مستقل ، من ویتنی یو ، کروسکال والیس ) در سطح معنی داری 05/0 استفاده شد.

  یافته ها : در این مطالعه شایعترین عوامل خطرساز بیماری دیابت نوع 2 شامل: اضافه وزن (9/76%)، چربی خون بالا(5/53%) و سابقه دیابت در فامیل درجه اول(8/44%) شناخته شدند. مهمترین عوارض ناشی از این بیماری شامل نوروپاتی(4/66%)، نارسایی قلبی و عروقی(4/43%)، و اختلال چشمی(37%) بودند. نوروپاتی و نارسایی قلبی و عروقی با چربی­خون بالا ارتباط معنی­داری داشتند؛ همچنین در افرادی که مدت ابتلا آنها بیشتر بود میزان عوارض چشمی و نوروپاتی به نسبت بالاتر بود(05/0 > p ).

  نتیجه گیری : نتایج مطالعه حاکی از بالا بودن عوارض وابسته در مبتلایان به دیابت نوع2 می باشد. لذا استفاده از برنامه­های آموزشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و کاهش فاکتورهای خطرساز، همچنین پیشگیری از عوارض مزبور توصیه میشود.

 

 

واژه‌های کلیدی: دیابت، عوامل خطرزا، عوارض دیابت
متن کامل [PDF 715 kb]   (3407 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1393/12/13 | پذیرش: 1394/3/9 | انتشار: 1394/3/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 2 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها