[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 23 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1399 ) ::
جلد 7 شماره 23 صفحات 19-1 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مرتبط با مصرف مواد روان گردان در زنان مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهرهای آبادان و اهواز در سال 1397
صدیقه رضاگاهی، بهمن دشت بزرگی*، کورش زارع، سید محمود لطیفی
چکیده:   (1204 مشاهده)
مقدمه: اعتیاد، یک بیماری جسمانی، روانی و اجتماعی است. سوء مصرف مـواد به اجتماع هزینه هنگفتی تحمیل می­کند و بـار اجتمـاعی، روانشـناحتی، بهداشـتی- درمـانی و اقتصادی آن همواره بـر دوش جامعـه سـنگینی می‌نماید. افزایش اعتیاد به مواد مخدر و به ویژه روان‌گردان‌ها در میان زنان جامعه با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. طی سالهای 1391 تا 1395 رشد اعتیاد در زنان سه برابر مردان بوده است.
هدف: این مطالعه با هدف تعیین برخی عوامل مرتبط با مصرف مواد مؤثر بر روان در زنان مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهرهای آبادان و اهواز در سال 1397 طراحی و اجرا شده است.
روش: این مطالعه یک پژوهش توصیفی، تحلیلی و مقطعی بود. از میان زنان مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهرهای آبادان و اهواز و بخش اعتیاد بیمارستان گلستان اهواز در سال 1397، 387 زن با توجه به ویژگی‌های ورود به مطالعه بصورت نمونه گیری در دسترس انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. پرسشنامه مورد استفاده در این تحقیق، برگرفته از مقیاس علل گرایش به سوء مصرف مواد مخدر محمدی و همکاران (1392) بود. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی فراوانی و درصد، میانگین و انحراف معیار و همچنین به کمک آنالیز فراوانی پاسخ‌های چندگانه برای تعیین عواملی که بیشترین تأثیر را داشته‌اند و با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 22 تحلیل شدند. سطح معنی دار کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
 یافته‌ها: از میان زنان مورد مطالعه 40 درصد سنی بین 20 تا 30 سال داشته، 3/63 درصد آن‌ها متأهل، 7/75 درصد بیکار یا خانه دار و 8/40 درصد دیپلمه بودند. همچنین 7/54 درصد آنان ماده شیشه مصرف می‌کردند. نتایج نشان داد که بی هدف بودن در زندگی تاثیرگذارترین و شکست‌های تحصیلی بعنوان کم تاثیرترین عامل فردی، کمبود محبت در روابط عاطفی خانواده بعنوان تاثیرگذارترین و طلاق و جدایی والدین بعنوان کم تاثیرترین عامل خانوادگی، فراوانی مواد مخدر و در دسترس بودن در محیط، بعنوان تاثیرگذارترین و وجود دانش آموز معتاد در مدارس بعنوان کم تاثیرترین عامل اجتماعی و از نظر عوامل فرهنگی، زندگی در محلات آلوده بعنوان تاثیرگذارترین و کمبود مراکز فرهنگی بعنوان کم تاثیرترین عامل گرایش زنان مورد مطالعه به مصرف مواد ذکر شده‌اند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که هدفمندی و زندگی همراه با امید، وجود روابط عاطفی مناسب در خانواده و بهسازی محیط اجتماعی و فرهنگی می‌توانند در پیشگیری از گرایش زنان به مصرف مواد مؤثر بر روان تأثیر زیادی داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: اعتیاد، زنان، سبب شناسی، مواد مؤثر بر روان
متن کامل [PDF 956 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1399/2/28 | پذیرش: 1399/6/25 | انتشار: 1399/6/30
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Factors Related to Psychotropic Substances Use in Women Referring to Addiction Centers in Abadan and Ahvaz. nvj. 2020; 7 (23) :1-19
URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-878-fa.html

رضاگاهی صدیقه، دشت بزرگی بهمن، زارع کورش، لطیفی سید محمود. عوامل مرتبط با مصرف مواد روان گردان در زنان مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهرهای آبادان و اهواز در سال 1397. پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1399; 7 (23) :19-1

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-878-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 23 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4457