[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 16 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1397 ) ::
جلد 5 شماره 16 صفحات 1-15 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه احساس تنهایی و اضطراب مرگ در سالمندان مرد فعال و غیرفعال مقیم در آسایشگاه‌های سالمندان شهر یزد
آناهیتا خدابخشی کولایی*، آقا فاضل فروزان
چکیده:   (1170 مشاهده)
مقدمه: فعالیت بدنی در دوره‌ی سالمندی از اهمیت ویژه‌ای برخودار است. فعالیت اندک برخی از سالمندان با کاهش فعالیت‌های اجتماعی و انزواطلبی آن‌ها مرتبط می‌باشد.
هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسی تعیین تفاوت احساس تنهایی و اضطراب مرگ در سالمندان مرد فعال و غیرفعال مقیم در آسایشگاه‌های سالمندان شهر یزد بود.
روش: پژوهش حاضر توصیفی- تحلیلی و از نوع مقطعی بود. جامعه­ی آماری مورد پژوهش، کلیه مردان سالمند مقیم در آسایشگاه­های سالمندان شهر یزد بودند. در این مطالعه 148 سالمند مرد ساکن آسایشگاه‌های سالمندان شهر یزد در سال 1396 به طور تصادفی انتخاب و براساس پرسشنامه‌ی فعالیت بدنی شارکی به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم شدند. ابزار­های مورد استفاده شامل مقیاس احساس تنهایی اجتماعی و عاطفی بزرگسالان (SELSA-Sمقیاس اضطراب مرگ تمپلر (DAS) و پرسش نامه استاندارد میزان فعالیت بدنی شارکی (1990) بود. به منظور بررسی اثر متغیر مستقل گروه بر متغیرهای وابسته احساس تنهایی و اضطراب مرگ از روش تحلیل واریانس ANOVA استفاده شد.
یافته­ها: نتایج پژوهش نشان داد که بین نمرات احساس تنهایی و خرده مقیاس‌های آن از جمله؛ تنهایی رمانتیک، خانوادگی و اجتماعی در سالمندان مرد فعال و غیرفعال تفاوت معناداری وجود داشت. (001/0>P) به گونه‌ای که سالمندان فعال در احساس تنهایی و خرده مقیاس‌های آن در مقایسه با گروه سالمندان غیر فعال نمرات بالاتری را کسب کردند. هم چنین، در متغیر اضطراب مرگ و خرده مقیاس‌های آن همانند ترس از مردن و وابستگی عاطفی تفاوت معناداری مشاهده شد. (001/0>P) به گونه‌ای که سالمندان غیرفعال اضطراب مرگ بالاتری را گزارش کردند.
نتیجه­گیری: احساس تنهایی و اضطراب مرگ از مولفه­های روان شناختی مهمی هستند که در سالمندانی که غیر فعال هستند بیش از همتایان فعال خود می­باشد. از این رو داشتن فعالیت و تحرک در دوره‌ی سالمندی برای ارتقای کیفیت زندگی ضروری به نظر می­رسد.

 
واژه‌های کلیدی: احساس تنهایی، اضطراب مرگ، فعال، غیر فعال، سالمند
متن کامل [PDF 794 kb]   (655 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

A comparison between loneliness and death anxiety among active and inactive elderly male living in nursing homes in Yazd. nvj. 2018; 5 (16) :1-15
URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-830-fa.html

خدابخشی کولایی آناهیتا، فروزان آقا فاضل. مقایسه احساس تنهایی و اضطراب مرگ در سالمندان مرد فعال و غیرفعال مقیم در آسایشگاه‌های سالمندان شهر یزد. پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1397; 5 (16) :1-15

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-830-fa.htmlدوره 5، شماره 16 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030