[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 13 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1396 ) ::
جلد 4 شماره 13 صفحات 45-32 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی جایگاه مهار سلامت در خانم‌های نابارور و ارتباط آن با برخی اطلاعات جمعیت شناختی خانم‌های مراجعه کننده به مرکز باروری و ناباروری امید خلیج فارس بوشهر
مهستی گنجو*، فرامرز کوشش
چکیده:   (2484 مشاهده)
مقدمه: جایگاه مهار سلامت یک مفهوم روان شناختی است که منعکس کننده باورهای فرد در خصوص محدوده یا گستره‌ای است که در آن پیامدهای زندگی انسان بوسیله‌ی رفتار وی تبیین می‌شود. ناباروری به عنوان یک مشکل اساسی در زنان، نیازمند یک نگاه ویژه و کمک‌های حرفه‌ای به آن‌هاست. در این موقعیت حساس از زندگی زوج نابارور، نقش پیش بینی رفتارهای بهداشتی آن‌ها در پیگیری درمان قابل توجه است.
هدف: این مطالعه با هدف تعیین مؤلفه‌های سه گانه جایگاه کنترل سلامت در زنان نابارور و ارتباط این مؤلفه‌ها با برخی از ویژگی‌های مردم شناختی آنها انجام شده است.
روش: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی است. جامعه پژوهش را 200 نفر از خانم‌های نابارور مراجعه کننده به مرکز باروری‌وناباروری امیدخلیج‌فارس بوشهر که شرایط ورود به پژوهش را داشتند تشکیل دادند. نمونه‌گیری به روش در دسترس انجام شد. ابزار جمع‌آوری اطلاعات شامل فرم مشخصات جمعیت شناختی و پرسشنامه چند وجهی جایگاه کنترل سلامت بود. پس از جمع‌آوری اطلاعات، داده‌ها به وسیله نرم‌افزار SPSS ویرایش 18 مورد تجزیه تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، بیشترین میانگین امتیازها مربوط به مؤلفه باور درونی با میانگین و انحراف معیار 47/4± 31/27 بود. میانگین و انحراف معیار امتیاز مؤلفه افراد مؤثر و شانس به ترتیب 8/4 ± 66/23 و 12/5 ± 08/18 بود. نتایج پژوهش نشان داد که میانگین نمرات مؤلفه باور درونی در زنانی که تحصیلات دانشگاهی داشتند بیشتر از بقیه گروه‌های تحصیلی و در زنانی که تحصیلات سیکل داشتند کمتر از دیگر گروه‌های تحصیلی بوده است. همچنین میانگین نمرات مؤلفه شانس زنانی که تحصیلات ابتدایی داشتند به صورت معناداری بیشتر از زنانی بود که تحصیلات دانشگاهی داشتند (05/0). میانگین نمرات مؤلفه باور درونی در زنانی که وضعیت اقتصادی خانواده آن‌ها متوسط بود به صورت معناداری بیشتر از زنانی بود که از وضعیت اقتصادی ضعیف برخورداربودند (049/0P=). آزمون همبستگی پیرسون نشان داد که بین مولفه‌ی شانس و سن، همبستگی آماری مستقیم و معنی‌دار وجود دارد (003/P=).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج، زنان نابارور شهر بوشهر که برای درمان مراجعه می‌کردند دارای میانگین نمره بالاتری از محور کنترل درونی نسبت به محورکنترل بیرونی بودند. از میان متغیرهای جمعیت شناختی مشخص‌ترین ارتباط بین سطح تحصیلات و جایگاه کنترل سلامت دیده شد؛ بنابراین آموزش می‌تواند افراد را به سمت محور درونی سلامت سوق دهد و شاید این مسئله باعث می‌شود افراد با سطح آموزش بهتر، مسائل مرتبط با سلامت را بهتر مدیریت کنند.
واژه‌های کلیدی: جایگاه مهار سلامت، خانم‌های نابارور، مقیاس چند وجهی جایگاه مهار سلامت
متن کامل [PDF 595 kb]   (731 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1396/10/18 | پذیرش: 1396/12/26 | انتشار: 1396/12/28
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Health locus of control in infertile women and its relationship with some demographic characteristics in Bushehr Omid Persian Gulf Fertility and Infertility Center. nvj. 2018; 4 (13) :32-45
URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-817-fa.html

گنجو مهستی، کوشش فرامرز. بررسی جایگاه مهار سلامت در خانم‌های نابارور و ارتباط آن با برخی اطلاعات جمعیت شناختی خانم‌های مراجعه کننده به مرکز باروری و ناباروری امید خلیج فارس بوشهر. پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1396; 4 (13) :45-32

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-817-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 13 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4457