[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 11 - ( پرستاری گروه ها یآسیب پذیر 1396 ) ::
جلد 4 شماره 11 صفحات 60-46 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سطح شفقت به خود و دلبستگی به خدا در زنان زندانی با سابقۀ مجرمیت منکراتی و زنان غیر زندانی(مطالعه مورد شاهدی شهر تهران)
آناهیتا خدابخشی کولایی*، مرضیه اسکندی، مصطفی اقلیما، مرجان مجرب، رسول برزگر خضری
چکیده:   (3625 مشاهده)
مقدمه: زنان زندانی بخش کوچک اما رو به افزایشی از جامعه هستند که توجه به مسائل روان شناختی و اجتماعی آنها حائز اهمیت است.
هدف: مطالعه حاضر، با هدف مقایسه سطح شفقت به خود و دلبستگی به خدا در زنان زندانی با سابقۀ مجرمیت منکراتی و زنان غیر زندانی شهر تهران در سال 1395 انجام شد.
روش: روش این پژوهش مورد شاهدی می باشد. جامعه آماری پژوهش به دو بخش تقسیم شده است. جامعه آماری زنان زندانی که کلیه زنان زندانی در بند نسوان زندان های شهر تهران با سابقه مجرمیت منکراتی در سال 1395 بودند. جامعه زنان غیرزندانی شامل کلیه زنان مراجعه کننده به پارکها، مراکز خرید و مراکز تفریحی وابسته به شهرداری بودند که از نظر سن، وضعیت تاهل، و میزان تحصیلات با گروه زنان زندانی همتاسازی گروهی شدند. از میان آنها، 60 نفر زنان زندانی در بند نسوان زندان­های شهر تهران و 60 نفر زنان غیر زندانی در سال 1395، با استفاده از روش نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. از آزمودنی­ها خواسته شد تا پرسشنامه شفقت به خود و دلبستگی به خدا را تکمیل نمایند. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از آزمون t مستقل برای مقایسه دو گروه استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که، میانگین نمرات گروه زنان زندانی و زنان غیر زندانی در متغیر شفقت به خود و تمامی مؤلفه­های آن (مهربانی به خود، قضاوت کردن درباره خود، اشتراک انسانی، انزوا، ذهن­اگاهی، همانند­سازی افراطی) تفاوت معناداری (p<0/001) داشت. در گروه زنان غیر زندانی میزان شفقت به خود جز مولفه های انزوا و همانند سازی افراطی، بیشتر از گروه زنان زندانی بود. همچنین مشخص شد که میانگین نمرات دو گروه در متغیر دلبستگی به خدا و مولفه های آن(ارتباط با خدا، توکل، اعتماد در برابر عدم اعتماد و توجه به خدا) تفاوت معناداری (P<0/001)داشت. به این صورت که میانگین نمرات گروه زنان زندانی در این متغیر و مولفه های آن، کمتر از میانگین نمرات زنان غیر زندانی است.
نتیجه­گیری: نتیجه این پژوهش آشکار ساخت که، سطح شفقت به خود و دلبستگی به خدا در زنان زندانی با سابقه مجرمیت منکراتی جز مولفه های انزوا و همانندسازی افراطی، کمتر از زنان غیر زندانی است. پرداختن به این متغیرهای روان شناختی بیانگر آن است که شفقت به خود و دلبستگی به خدا از افراد در برابر شرایط پر تنش و مشکلات زندگی، پیشگیری از وقوع جرم و بزه می­تواند به عنوان سپری محافظ عمل کنند.
واژه‌های کلیدی: شفقت به خود، دلبستگی به خدا، زنان، زندانی
متن کامل [PDF 627 kb]   (2754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1396/4/29 | پذیرش: 1396/6/19 | انتشار: 1396/6/31
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


خدابخشی کولایی آناهیتا، اسکندی مرضیه، اقلیما مصطفی، مجرب مرجان، برزگر خضری رسول. مقایسه سطح شفقت به خود و دلبستگی به خدا در زنان زندانی با سابقۀ مجرمیت منکراتی و زنان غیر زندانی(مطالعه مورد شاهدی شهر تهران). پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1396; 4 (11) :60-46

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-779-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 11 - ( پرستاری گروه ها یآسیب پذیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4414