[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 9 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1395 ) ::
جلد 3 شماره 9 صفحات 1-13 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع چاقی در سالمندان شهر تهران و ارتباط آن با سلامت روانی
مجتبی محمدی، اکرم قنبری مقدم* ، زینب کربلایی، مهدی ایلخانی
چکیده:   (1381 مشاهده)

مقدمه: چاقی به عنوان یک مشکل بهداشتی درسراسر جهان مطرح بوده و در حال افزایش است. چاقی یک عامل خطر برای بسیاری از اختلالات بالینی سالمندان است؛ که با وجود شایع بودن در این سنین  معمولاً تشخیص داده نشده و لذا اهمیت نیز داده  نمی شود.

هدف:  این مطالعه با هدف تعیین شیوع چاقی و میزان همبستگی بین شاخص توده ی بدنی با سلامت روان سالمندان انجام شده است.

روش:  این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی  بوده؛ و کلیه سالمندان شهر تهران در سال 1394 که فاقد هرگونه مشکلات شناختی بودند؛ جامعه ی پژوهش را تشکیل می دادند. تعداد نمونه، 375 نفر سالمند بالای 60 سال بود که از 5 محدوده ی تهران (شمال، جنوب،  مرکز، شرق و غرب ) به صورت تصادفی خوشه ای چند مرحله ای انتخاب و وارد مطالعه شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات، پرسشنامه ی مشتمل بر بخش دموگرافیک و سلامت عمومی -28 GHQ  ( با زیر مقیاس های اضطراب، افسردگی، عملکرد جسمی و عملکرد اجتماعی ) بود؛ که توسط سالمندان مورد مطالعه تکمیل گردید. در نهایت اطلاعات نمونه ها وارد نرم افزار spssv.21 شده و با  روش های توصیفی و تحلیلی از جمله آزمون های کولموگروف- اسمیرنوف، آنالیز  واریانس یک طرفه آنووا و ضریب همبستگی پیرسون مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت .

یافته ها: میانگین توده ی بدنی سالمندان در مردان و زنان به ترتیب  5/26 و 8/26 بود؛ که  از نظر دسته بندی توده ی بدنی، اضافه وزن محسوب می گردد. نزدیک به 25 درصد از سالمندان چاق،  37 درصد دارای  اضافه وزن، 3 درصد لاغر و فقط  35 درصد دارای وزن مطلوب بودند. شیوع اضافه وزن و چاقی در مردان به ترتیب 28 و 24 درصد و در زنان به  ترتیب 44 و 26 درصد بود. هم چنین آزمون های آماری حاکی از ارتباط معنادار توده ی بدنی با سن، شغل و سطح تحصیلات می باشد. (p<001) افزایش شاخص توده ی بدنی با اختلال در سلامت روانی، همبستگی مثبت معنادار اما ضعیف داشت. ( 12/0=r  ، 01/0=P )

نتیجه گیری: با توجه به شیوع بالای اضافه وزن و چاقی در بین سالمندان و ارتباط آن با برخی از ابعاد سلامت روانی شامل عملکرد  اجتماعی، عملکرد جسمی و اضطراب و سلامت روانی، لازم است مسئولین و متخصصان امر، در مورد این مشکل و ابعاد مختلف آن آگاه شوند. در این زمینه پیشنهاد می گردد جهت بررسی عوامل مرتبطی چون نوع شغل و سطح دانش  سالمندان، مطالعات دقیق تر صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: توده ی بدنی، چاقی، سالمندان
متن کامل [PDF 782 kb]   (634 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The prevalence of obesity in the elderly in Tehran and its relation to mental health. nvj. 2017; 3 (9) :1-13
URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-749-fa.html

محمدی مجتبی، قنبری مقدم اکرم، کربلایی زینب، ایلخانی مهدی. شیوع چاقی در سالمندان شهر تهران و ارتباط آن با سلامت روانی. پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1395; 3 (9) :1-13

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-749-fa.htmlدوره 3، شماره 9 - ( پرستاری گروه های آسیب پذیر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731