[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای مراقبت مبتنی بر شواهد بر اساس مدل آیووا بر دانش، نگرش و عملکرد پرستاران
شکوه ورعی*، مهوش صلصالی، محمدعلی چراغی
nhka'hi ug,l ca;d jivhk
چکیده:   (5634 مشاهده)

  مقدمه : پرستاران بالینی دارای موقعیت ویژه­ای برای بکارگیری مدل­های مراقبت پرستاری با رویکرد عملکرد مبتنی بر شواهد هستند. استفاده از مدل­های مراقبت پرستاری نظیر آیووا بر اهمیت استفاده از مدل­های مراقبتی بیمار محور م تمرکز می باشد ،تا مراقبت با کیفیت در فضایی حمایتی برای بیمار فراهم شود. مدل مراقبتی ایووا چارچوبی را برای پرستاران فراهم می سازد، تا بتوانند، روی پیامد مراقبت از بیمار و تصمیم گیری بالینی متمرکزشوند.

  هدف : هدف از انجام این پژوهش تعیین تاثیر اجرای مراقبت مبتنی بر شواهد بر اساس مدل آیووا بر دانش، نگرش و عملکرد پرستاران بخش غدد در سال 1391 بود.

  روش : پژوهش حاضر، مطالعه ای نیمه تجربی، با طرح قبل و بعد بود. جامعه پژوهش پرستاران بخش غدد بود، که به روش سرشماری به مطالعه وارد شدند. در ابتدا آگاهی و نگرش پرستاران در باره مراقبت پرستاری مبتنی بر شواهد بر اساس مدل آیووا توسط پرسشنامه و عملکرد انها براساس راهنمای بالینی ملی منطقه ای از نحوه مراقبت با چک لیست مورد ارزیابی قرار گرفت، سپس بر اساس معیار پیکو و مدل آیووا، مراحل مراقبت مبتنی بر شواهد اموزش داده شد، و سه ماه بعد از آموزش مجددا آگاهی، نگرش و عملکرد آنان مورد ارزیابی قرار گرفت. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم افزار SPSS و آمار توصیفی و تحلیلی نظیر فراوانی، میانگین، انحراف معیار، کولموگروف اسمیرنف و آزمون T زوجی استفاده شد. سطح p<0.005 معنی دار در نظر گرفته شد..

  یافته ها: نتایج نشان داد، میانگین (انحراف معیار) آگاهی پرستاران از مراقبت مبتنی بر شواهد قبل از آموزش (72/2) 73/10 و بعد از آموزش (93/0)89/14 ، میانگین (انحراف معیار) نگرش قبل از آموزش (89/9) 47/63 و بعد از آموزش (11/8) 89/73 و میانگین (انحراف معیار) عملکرد پرستاران در مراقبت از بیماران با زخم پای دیابتی بر اساس مدل آیووا و راهنمای بالینی قبل از آموزش (94/2) 10/19 و بعد از آموزش (48/2) 05/26 بود. مقایسه میانگین (انحراف معیار) آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران از مراقبت مبتنی بر شواهد بیانگر افزایش و بهبود آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران بود. آزمون انجام شده نشان داد که این تفاوت از نظر اماری معنی دار است p<0.005) ( .

  نتیجه گیری : در ساختار سازمانی که مبتنی بر شواهد عمل می کند، استفاده از مدل های اجرایی عملکرد مبتنی بر شواهد نظیر مدل آیووا، می‌تواند، در به استقلال رساندن پرستار و حرفه پرستاری نقش داشته و آنان را پاسخگوی خدمات ارائه شده مراقبتی نماید..

واژه‌های کلیدی: مراقبت مبتنی بر شواهد، راهنمای بالینی، مدل آیووا، زخم پای دیابتی
متن کامل [PDF 255 kb]   (2385 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویژه نشریه
دریافت: 1393/6/28 | پذیرش: 1394/4/1 | انتشار: 1394/6/31
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

varai S, salsali M, cheraghi M A. Effect of Evidence based practice according to IOWA model on Knowledge, Attitude and Performance of nurses. nvj. 2015; 2 (3) :1-14
URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-627-fa.html

ورعی شکوه، صلصالی مهوش، چراغی محمدعلی. تأثیر اجرای مراقبت مبتنی بر شواهد بر اساس مدل آیووا بر دانش، نگرش و عملکرد پرستاران. پرستاری گروه های آسیب پذیر. 1394; 2 (3) :14-1

URL: http://njv.bpums.ac.ir/article-1-627-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه پرستاری گروه های آسیب پذیر 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پرستاری گروههای آسیب پذیر Nursing of the Vulnerables
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4414